Motyvacija dietai: kaip elgtis, kai viskas griūva

95830

Pradėjus naują sveiko gyvenimo etapą ar dietą, atrodo tarsi energija ir motyvacija tiesiog trykšta per kraštus. Deja, po kurio laiko (ir dažniausiai gana greitai), veiksmas arba sulėtėja, grįžta į pradinę būseną, arba sustoja staigiai ir be išankstinio perspėjimo. Kodėl taip atsitinka? Ir svarbiausia – kaip galime išsaugoti tą pradinę stiprybę ir motyvaciją, kad galėtume užtikrintai judėti į priekį ir įgyvendinti tikslus? Geros žinios! Visų pirma – taip, tai įmanoma padaryti, o antra – dalijamės paslaptimis, kaip viskas veikia ir ko vengti, siekiant tikslų.

Logiška – turėtų egzistuoti priežastis, kodėl paslystame ir susiduriame su sunkumais, siekdami pakeisti savo gyvenimus.

Kaip ir kodėl prarandame motyvaciją bei pasiduodame

Kai prieš akis nebematome savo tikslų ir išsukame iš tiesaus kelio, dažniausiai taip atsitinka dėl dviejų priežasčių:

  1. Lėtai, po truputį grįžtame prie savo senų įpročių: „Kodėl neatsigėrus kavos, juk tai tik vienas puodelis!“, „Juk savaitgalis! Viena taurė vyno tikrai visko nesugadins“.
  2. Dažniausiai – smūginė baigtis, kurią dažnai sukelia alkoholis. Vieną dieną viską metate į šoną, nusižengiate savo dietai ir principams visais įmanomais būdais, kitą rytą atsibudę savo plaukuose randate vakarykščių šokolado gabalėlių, o skrandis – tarsi išsipūtęs balionas.

Taigi – kodėl taip vyksta? Norint sužinoti, kodėl žmonės nesugeba įgyvendinti savo tikslų, į visas žmogaus psichologines peripetijas gilintis reikėtų mažiausiai metus. Vis dėlto, žvelgiant tik iš sveikatos ir judėjimo perspektyvos, kelios priežastys kartojasi, o jas anksčiau ar vėliau pajaučia visi, bandantys pakeisti savo mitybą ar pradėti sportuoti.

Tai vadinama „Greitpuodis arba užburtas (dis)komforto ratas“, o veikia jis taip:

  1. Jūsų kūnas, jo būklė palaipsniui vis blogėja, o jūs tiesiog neatkreipiate į tai dėmesio, kadangi tai vyksta ypač lėtai.
  2. Tuomet – BUM – kažkas priverčia jus imtis veiksmų. Galbūt parduotuvėje bandėte užsivilkti įprasto dydžio kelnes ir supratote, kad reikia rinktis bent 3 dydžiais didesnes, o galbūt bandėte pasivyti autobusą ir suvokėte, kad nubėgę vos dešimt metrų pritrūkote kvapo.
  3. Tai – stiprus motyvatorius, padėjęs nuspręsti – reikia pokyčių. Dabar.
  4. Pradedate laikytis dietos, apsilankote sporto salėje, pradedate bėgioti ir matote, kad situacija gerėja.
  5. Kelnių dydis šiek tiek sumažėjo, žmonės pradėjo komentuoti, kaip puikiai atrodote ir jaučiatės daug laimingesnis.
  6. Spaudimas keistis tarsi dingo, pasiryžimas pradėjo po truputį blėsti ir įkrentate į rutiną, pamiršę tą rytinį džiaugsmą ir pasiryžimą šiandieną praleisti sveikai.
  7. Dingus spaudimui, vis dažniau vietoje „ne“ pasigirsta „taip“ dalykams, kurių turėtumėte vengti. Pradėsite atrasti priežasčių, kodėl nebūtina apsilankyti sporto salėje, po truputį paršliauš ir senieji įpročiai.
  8. Net pačiam to nesuvokiant, spaudimas greitpuodyje vėl auga, o senieji įpročiai pradeda užgožti naujuosius ir svorio metimo progresas sustoja bei pradeda žingsniuoti atgal.
  9. Ir staiga – BUM – kažkas atsitinka ir priverčia jus imtis veikti. Greitpuodis vėl veikia!

Greitpuodžio efektas paliečia labai daug žmonių ir paaiškina, kodėl taip dažnai bandydami atsikratyti antsvorio žmonės susiduria su „Jo-jo“ efektu – svoris krenta, vėl auga, vėl krenta…

  • Per silpnai to norite. Antra didžiausia priežastis, kodėl dažnai žmonėms nepasiseka pasikeisti – trūksta priežasčių tai padaryti. Mes manome, kad turėtume būti sveikesni, tačiau iš tiesų nelabai žinome, kodėl tai reikėtų daryti arba dar blogiau – manome, kad turėtume taip daryti, tačiau iš tiesų nenorime. Akivaizdu, kad tai veda prie motyvacijos trūkumo, todėl daug pozityvių pokyčių gyvenime išskrenda pro langą vos tik susiduriama su sunkumais. Tai ypač dažnai atsitinka žmonėms, norintiems mesti rūkyti – daugelis jų mano, kad turėtų, tačiau iš tiesų nenori.
  • Staigus smūgis. Taip atsitinka tada, kai viena bloga diena naująjį gyvenimo būdą paleidžia pavėjui. Dažnai „pagelbsti“ alkoholiniai gėrimai. Smūgis pagrobia troškimą ir motyvaciją pasikeisti ir nuveda prie „o kam išvis to reikia“ fazės. Šioje vietoje daugelis žmonių susimąsto, kad iš tiesų nėra jokio tikslo tęsti, kadangi ta bloga diena sugadino visą gėrį ir sunkų darbą. Dažniausiai, norint sugrįžti į kelią ar viską pradėti iš naujo prireikia kito didelio motyvatoriaus.
  • Nematote rezultatų. Kiekvieną dieną keliaujate į sporto salę, tai tęsiasi jau beveik savaitę ar mėnesį, valgote sėklas ir salotas, tačiau vis dar nematote išsvajotų rezultatų. Taigi, kas atsitinka? Prarandate motyvaciją ir grįžtate prie senų įpročių. Dažniausiai tokią demotyvaciją lemia neteisingo dalyko matavimas ar žiūrėjimas į netinkamą rezultatą.
  • Per mažai ir per vėlai. Taip atsitinka, kai duodate sau beprasmišką užduotį – turiu atsikratyti X kilogramų iki vestuvių. Tokia užduotis sukelia gigantišką spaudimą. Nors spaudimas yra gerai ir svarbu, tai gali būti ir didžiausias priešas, jei netinkamai suvaldytas. Šioje situacijoje motyvacija mažėja kai pradedate matyti rezultatus, tačiau jie atsiranda per lėtai. Kai išsikeliate ypač didelius tikslus, darote sau meškos paslaugą.
Naujienų užsisakymas
Jei ši informacija tau pasirodė naudinga, užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį ir gauk straipsnius šia tema tiesiai į el. paštą ar telefoną.