7 nuodėmės siekiant sureguliuoti svorį

kruasanai

Perskaičius krūvą dietologų knygų, įsigijus reikiamus maisto papildus ir išmokus, kokių žodžių maisto produktų etiketėse reikėtų vengti, atrodo, kad visi sveikos mitybos privalumai jau ranka pasiekiami. Vis dėlto, mitybos specialistai įspėja, kad pernelyg savimi didžiuotis nereikėtų: žmonės yra linkę pervertinti savo lieknėjimo pastangas ir suvalgomo maisto gerąsias savybes. „Egzistuoja daugybė mitų ir klaidingų įsitikinimų, kuriais vadovaudamiesi darome gerokai mažiau teisingų pasirinkimų, nei galėtume“, – sako Niujorko universiteto dietologė Samantha Heller. Specialistė kartu su savo kolegomis sudarė 7 dažniausiai pasitaikančių mitybos klaidų sąrašą, kuriame išvardytos didžiausios pradedančiųjų sveikuolių daromos nuodėmės ir patariama, kaip jų išvengti.

1 nuodėmė: pervertinti savo pasirinkimų teisingumą.

Vaisių sultys, konservuota sriuba, dietinės bandelės ar iš daug skirtingų grūdų kepta duona: visa tai atrodo labai sveiki pasirinkimai, tačiau juos panagrinėjus, paaiškėja nemaloni tiesa. Jei ant duonos etiketės parašyta „sudaryta iš „n“ grūdų rūšių“, tai dar nereiškia, jog ji yra sveikiausia duona lentynoje. Grūdai turi būti dar ir neskaldyti arba bent jau kuo rupesnio malimo.

Kita dažna pradedančiųjų klaida – vietoje žalių daržovių suvalgyti konservuotos ar greit paruošiamos daržovių sriubos. Šiuose produktuose esančios daržovės yra praradusios savo sveikatingąsias savybes.

Prie gero nepriveda ir pernelyg dažnas sulčių gurkšnojimas. Taip, sultys yra sveikesnis pasirinkimas už vaisvandenius, tik jose gausu cukraus ir gerokai mažiau vitaminų, lyginant su šviežiais vaisiais. Be to, sultys nesuteikia sotumo jausmo, kurį pajuntame suvalgę vieną ar kelis vaisius.

Išeitis. Kada tik įmanoma, valgykite šviežią ir kuo mažiau apdorotą maistą. Net ir nedidelės tokio maisto porcijos suteiks organizmui reikalingų maistinių medžiagų. Be to, vien tai, kad maisto produktas padėtas sveikų produktų skyriuje, dar nereiškia, kad reikia jį aklai dėti į savo pirkinių krepšelį. 

2 nuodėmė: neskirti gerųjų ir blogųjų angliavandenių.

Nusprendus laikytis dietos, angliavandeniai iš mitybos sąrašo išbraukiami pirmi. Iš tiesų prieš pradedant perstatinėti mitybos piramidę, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad ne visi angliavandeniai yra priešai. Dalis angliavandenių yra labai naudingi sveikatai ir tam tikras kiekis angliavandenių organizmui yra būtinas kasdien. Dar daugiau: maistinėse skaidulose ir grūduose esantys sudėtingieji angliavandeniai sukuria sotumo pojūtį, taip padėdami suvalgyti mažiau.

Visų angliavandenių eliminavimas yra ne vienintelė su jais susijusi klaida. Kita didelė klaida yra galvoti, kad bet koks maistas be angliavandenių yra sveikas ir „dietinis“.

Tai primena anksčiau vyravusią lieso maisto maniją, kai visi buvo įtikėję, jog jei maiste nėra riebalų, jis neturi kalorijų. Panašiai ir dabar dalis žmonių įtikėjo, kad mažą angliavandenių kiekį turintis maistas netukina. Tai tiesiog klaidinga. 

Išeitis. Ekspertai pataria palaikyti kuo įvairiapusiškesnę mitybą, į ją įtraukiant ir angliavandenius. Taip pat būtina išmokti skirti naudinguosius ir bloguosius angliavandenius. Organizmui reikalingų angliavandenių galima nesunkiai gauti iš grūdinių kultūrų, vaisių ir daržovių.

3 nuodėmė: suvalgoma pernelyg daug maisto.

Lėkštėje esančio maisto gerosios savybės nublanksta prieš tai, kiek jo suvartojama. Pervertinti, kiek maisto iš tikro reikia mūsų organizmui, yra viena dažniausių klaidų. Dauguma žmonių nuo stalo pakyla ne tuomet, kai numalšina alkį, o tuomet, kai iki soties prisikemša. 

Išeitis. Nuolat sekti savo suvalgomo maisto porcijų dydį. Pačioje pradžioje patariama sverti ir matuoti kiekvieną suvalgomą patiekalą ar maisto produktą, kad būtų lengviau suvokti, kaip atrodo jums reikalingas maisto kiekis. Kita galima išeitis – baikite valgyti dar neprisivalgę arba valgykite lėtai, bendraudami su maloniais žmonėmis. Sotumo jausmas dažniausiai ateina po maždaug 20 minučių, tad valgydami lėčiau ar atsistoję nuo stalo anksčiau, suvalgysite mažiau. 

4 nuodėmė: valgyti per mažai arba per daug

Nors persivalgymas ir badavimas atrodo visiškai priešingos mitybos klaidos, jos labai susijusios. Jei valgote nereguliariais intervalais, organizmas “įsivaizduoja”, kad jam reikia ruoštis badui, tad pradeda kaupti maisto medžiagas ir lėtina metabolizmą. Tai veda prie svorio augimo.

Išeitis. Per dieną valgykite kas kelias valandas ir niekada neleiskite sau peralkti, laukdami kito dienos valgio. 

5 nuodėmė: vartoti per daug papildų

Dažnai pamirštame, kad vitaminas yra papildas – jis turi papildyti mitybą, o ne atpirkti visą netinkamai suvartotą maistą ar dar blogiau – būti vartojamas vietoje maisto. Vitaminus reikėtų vartoti atsargiai, kadangi suvartotas per didelis jų kiekis sveikatai gali netgi ir pakenkti.

Kiekvienas vitaminas ir mineralas organizme dirba kartu, todėl šį balansą nesunku išmušti iš ritmo, jei suvartojamas didžiulis kiekis koncentruotų vienos rūšies vitaminų ar mineralų.

Kiekvienas dietos planas, kuris reikalauja vartoti didžiulį kiekį papildų tam, kad organizmas būtų aprūpintas „tinkama“ mityba, turėtų būti pažymėtas raudona vėliava – kažkas negerai! Dažniausiai tai reiškia, kad toks mitybos planas yra neteisingas, taip pat, dažniausiai organizmas pradeda nebevykdyti funkcijų, kurių veikimui reikia pilnaverčio, natūralaus maisto, kuris ir pasotina, ir apsaugo nuo ląstelių žūties.

Išeitis. Ekspertai rekomenduoja vartoti ne daugiau nei vieną papildą. Į dietos planą neįtraukite papildų, nepasitarę su gydytoju, mitybos ar kitu sveikatos specialistu. 

6 nuodėmė: atsisakyti pratimų

Kol didžioji dalis žmonių vis dar tiki, kad mityboje svarbu tik maistas, reikėtų žinoti, kad tai pat svarbu ir kaip žmogaus organizmas tą maistą sunaudoja. Sporto ir mitybos derinimas yra tiesus kelias į sėkmę.

Be tinkamų treniruočių, sunku išlaikyti pakankamai aukštą metabolizmo tempą, kad riebalai būtų deginami efektyviai. Viena tabletė stebuklų nepadarys, vien tik maistas gerų rezultatų pasiekti irgi nepadės. Pats laikas į pagalbą pasikviesti trenerį!

Išeitis. Išsiugdykite naują įprotį ir treniruotes paverskite savo gyvenimo dalimi. Nepasiduokite, net jei nepavyksta treniruotis kiekvieną dieną tuo pačiu metu ir dar neįsisukote į naują rutiną. Jei praleidote rytinę treniruotę, nelaukite kitos dienos ir nesistenkite tuomet atpirkti kaltės, darydami dvigubai daugiau pratimų. Vietoje to, pabandykite į likusią dienos dalį įsprausti keletą ar bent vieną vienintelį pratimą!

7 nuodėmė: tikėti viskuo, ką perskaitote apie mitybą ir svorio metimą

Jei patarimų ieškote knygose, dažniausiai patariama pasidomėti apie jos autorių ir paklausti savęs: ar šis žmogus yra dietologas? Ar jis turi išsilavinimą mitybos srityje? O galbūt noras nusipirkti šią knygą aplankė todėl, kad ją parašė įžymybė, visada atrodanti puikiai? Jei už mitybos ar dietos plano tikrai „slepiasi“ ekspertas, vis tiek reikėtų pasidomėti, kuo paremta parašyta knyga, ar buvo atlikti tyrimai.

Ar naująjį mitybos planą išbandė 20 ar 200 žmonių? Ar tyrimo rezultatai buvo publikuoti patikimame medicinos žurnale ar įprastame laikraštyje, greta anekdotų skilties? Deja, dažnai žmonės šiais dalykais pasidomėti pamiršta. Iš tiesų, dažnai ekspertai teigia, kad nėra vienos dietos ar mitybos plano, kuris tiktų kiekvienam žmogui! Dėl nepavykusios dietos nereikėtų kaltinti ir dietologo, parašiusio knygą. Planas nėra blogas, tiesiog jis atiteko ne tam žmogui.

Išeitis. Prieš įsisukę į naują dietą ar mitybos planą, visada pasidomėkite autoriumi. Išvados ir siūlymai būtinai turėtų būti paremti medicininiais tyrimais ir rekomenduojami kitų, panašioje srityje besidarbuojančių, gerbiamų specialistų. O idealiausia – pasitarkite su specialistu pats – jis parinks jums tinkamiausią planą ir motyvuos sunkią valandą.

 

 


Produktai, susiję su šiuo straipsniu
Energetinė vertė, kcal Baltymai, g Angliavandeniai, g iš kurių cukrus, g Riebalai, g iš kurių riebalų rūgštys, g Skaidulos, g Natris (druska), g
migdolai Migdolų riešutai 663,0 24,2 20,5 6,6 52,0 4,7 8,1 0,0
migdolai_k_s2 Kepinti ir sūdyti migdolų riešutai 639,0 27,7 20,7 4,7 45,9 6,9 16,0 0,2
Naujienų užsisakymas
Jei ši informacija tau pasirodė naudinga, užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį ir gauk straipsnius šia tema tiesiai į el. paštą ar telefoną.