5 patarimai besiruošiantiems egzaminams: kaip susitelkti 100 proc.?

Mokslai

Daugeliui vien išgirdus žodį „egzaminas“ iškyla mintis apie paskutinės nakties studijas, streso ar net panikos priepuolius. Tačiau žvelgiant iš viso gyvenimo perspektyvos – egzaminai – tik nedidelis iššūkis, leidžiantis įvertinti savo galimybes, ir nebloga patirtis, praversianti gyvenime sprendžiant žymiai didesnius rebusus.

5 patarimai – kaip susidoroti su egzaminų iššūkiu ir pasiekti geriausius rezultatus.

Nepasiduokite panikai

Su stresu tenka kovoti net stipriausiems, tačiau ruošiantis egzaminams jis – tikras pagalys ratuose. Nors šiek tiek adrenalino mus mobilizuoja ir priverčia susikoncentruoti į tikslą, tačiau privalu suprasti, kad į paniką virstantis stresas trukdo susikaupti ir eikvoja energiją, kurią derėtų nukreipti į mokslą.

Su stresu galima kovoti iš pirmo žvilgsnio visai paprastais dalykais – padėti gali ir stiklinė vandens ar puodelis liepžiedžių arbatos. Jei jaučiate, kad nerimas ima kilti, atsitraukite nuo darbo stalo, užsimerkite, atpalaiduokite žandikaulį ir liežuvį, susikoncentruokite į kvėpavimą ir kelis kartus giliai įkvėpkite ir iškvėpkite. Taip pat padeda kelios minutės maloniai nuteikiančių vaizdų žiūrėjimo arba šiltas dušas. Pastarasis atpalaiduoja raumenis, vandens čiurlenimas ir jo srovė veikia raminamai.

Susiplanuokite dieną

„Tas, kuris kiekvieną rytą susiplanuoja dienos darbus, ir laikosi savo plano, turi savo rankose giją, kuri išves jį iš labai įtempto gyvenimo labirinto“, – yra pasakęs garsusis prancūzų rašytojas Viktoras Hugo. Tad ruošimosi egzaminams dieną verta pradėti nuo plano. Susiplanuoti vertėtų ne tik darbo, bet ir poilsio ar valgymo pertraukėlės. Taip suskirstę dieną intervalais „įstatysite“ save į drausmės vėžes ir galėsite lengviau susikoncentruoti.

Lengviau įsiminti informaciją padeda ir užduočių keitimas. Pavyzdžiui, pusę valandos skirkite informacijai, kurią reikia išmokti atmintinai, kitą pusę – pereikite prie kūrybinių užduočių, dar kitą – prie informacijos, kurią reikia analizuoti, ieškoti sprendimo. Taip planuodamas ir kaitaliodamas užduotis, paskatinsite smegenis dirbti visu pajėgumu, ilgiau išlaikysite dėmesį. Taip pat svarbu nepamiršti pertraukėlių, tad pereidamas prie kiekvienos užduoties leiskite sau pailsėti bent po penkias ar dešimt minučių.

Nepamirškite mitybos režimo

Intensyvus smegenų darbas ir stresas energijos sunaudoja ne ką mažiau nei fizinis, tad maisto pamiršti nederėtų, juolab, skrandį kimšti greituoju maistu. Maitinantis priešokiais, piktnaudžiaujant kava ar saldumynais vietoje visaverčio maisto, organizmui sunku išlaikyti stabilų gliukozės kiekį kraujyje. O jam sumažėjus, trūksta energijos, svaigsta galva, prastėja medžiagų apykaita.

Specialistai rekomenduoja valgyti penkis kartus per dieną, įskaitant užkandžius tarp pagrindinių valgymų. Be to, svarbu valgyti reguliariai, vienodais intervalais. Taisyklingai maitinantis nekankins snaudulys, jausitės energingesnis ir žvalesnis. Svarbu nepamiršti ir užkandžių. Maistu protui laikomi riešutai ir džiovinti vaisiai – sveikas šokolado ir saldumynų, greitai malšinančių alkį, tačiau galinčių kelti snaudulį, pakaitalas. Pavyzdžiui, aktyviai dirbantiems protinį darbą sukurtas geltonos spalvos 1GO riešutų, džiovintų vaisių ir sėklų mišinys turi maistinių medžiagų, žmogaus organizmui ilgiau suteikiančių energijos.

Atsipūskite mankštindamiesi

Judėjimas – būtinas gerai savijautai. Dirbantiems aktyvų protinį darbą psichologai pataria ilsėtis renkantis fizinę veiklą. Tad intensyviai mokantis rekomenduojama kas kelias valandas bent kiek laiko skirti mankštai ar pasivaikščiojimui.

Judant suaktyvėja kraujo apykaita, suintensyvėja kvėpavimas, tad į smegenis patenka daugiau deguonies, būtino jų geram funkcionavimui. Intensyviausiu egzaminų laikotarpiu nebūtina lieti prakaito sporto salėje, tačiau derėtų skirti laiko pasivaikščiojimams ar tokiems paprastiems pratimams kaip rąžymasis, raumenų įtempimas ir atpalaidavimas ir pan.

Miegaliai – laimi

Tuomet, kai iki egzaminų lieka vos kelios dienos ar…viena naktis, apie miegą galvoti norisi mažiausiai. Tačiau kai akys klapsi ir kamuoja snaudulys, susikaupti sunku, juolab, ką nors įsiminti ilgam. Miegas žmogui – gyvybiškai svarbus procesas. Nemigos išvargintą organizmą net gali ištikti mirtis, tad juokauti ir bandyti savo ištvermės nederėtų.

Vidutiniškai žmogui reikia 7–8 valandų miego. Tad net intensyviausiu metu laiką derėtų planuotis taip, kad jo užtektų poilsiui. Aktyviai mokantis taip pat sveika nusnūsti ir pietų miego. Smegenys trumpam pailsės, kūno raumenys atsipalaiduos ir į darbą galėsite kibti žymiai energingesnis.


Produktai, susiję su šiuo straipsniu
Energetinė vertė, kcal Baltymai, g Angliavandeniai, g iš kurių cukrus, g Riebalai, g iš kurių riebalų rūgštys, g Skaidulos, g Natris (druska), g
ananasai2 1GO DŽIOVINTŲ VAISIŲ IR SĖKLŲ MIŠINYS 395 7,2 67,9 61,7 10,1 3,4 1,8 0,5
Razinos2 1GO DŽIOVINTŲ UOGŲ MIŠINYS 320 2,9 75,6 71,5 0,5 0 1,0 0
cashew2 1GO RIEŠUTŲ IR DŽIOVINTŲ VAISIŲ MIŠINYS 482 7 56,7 45,4 24,5 5,4 3,1 0,2
Naujienų užsisakymas
Jei ši informacija tau pasirodė naudinga, užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį ir gauk straipsnius šia tema tiesiai į el. paštą ar telefoną.