Siekiate numesti svorio? Rinkitės riešutus!
Naujausi tyrimai atskleidžia riešutų naudą sveikatai ir lieknėjimui.
Kad ir kaip pikantiškai skambėtų, tačiau kasdien valgomų graikinių, karijų riešutų ar pistacijų sauja gali padėti sumažinti talijos apimtį. Be to, riešutai gali pagerinti širdies veiklą ir sumažinti kelių ligų tikimybę. Neblogai, ar ne?
Pirmame tyrime, paskelbtame Amerikos mitybos kolegijos žurnale, dalyvavo 13 292 vyrai ir moterys, kurių svoris buvo lyginamas su tikimybe susirgti tam tikromis ligomis. Mokslininkai nustatė, kad tie, kurie suvalgydavo bent 7 g riešutų (migdolų, bertoletijų, anakardžių, lazdynų, makadamijų, karijų, kedro, pistacijų ar graikinių), sverdavo mažiau ir būdavo lieknesni, nes turėdavo žemesnį kūno masės indeksą (KMI), palyginti su tais, kurie riešutų nevalgė.
Be to, mokslininkai pastebėjo, kad žmonės, reguliariai valgantys riešutus, turėjo daugiau DTL – „gerojo“ cholesterolio ir mažiau C reaktyvaus baltymo, kuris žymi uždegimą, siejamą su daugeliu lėtinių ligų, įskaitant ir širdies ligą.
Taip pat buvo įrodyta, jog riešutų valgymas sumažina tikimybę susirgti 2 tipo cukriniu diabetu, nes mažina nutukimą, aukštą kraujo spaudimą ir cukraus kiekį kraujyje.
Pasak „YouBeauty” svetainės mitybos patarėjos bei sertifikuotos dietologės Kristinos Kirkpatrick, riešutai turi specifines savybes, kurios mūsų organizmui yra ypač svarbios. „Pabrėžiu faktą, kad riešutuose yra daug sveikųjų riebalų, skaidulų ir mažai angliavandenių, o tai reiškia, jog nebus padidintas cukraus kiekis kraujyje, – teigia K. Kirkpatrick. – Juose taip pat yra sveikųjų riebalų, kurie mums suteikia sotumo jausmą, o tai reiškia, kad ilgiau jausimės sotūs ir nesusigundysime po valandos suvalgyti dar kokį saldainį, kaip įprastai darome suvalgę spurgą.“
Paskelbtame antrajmae tyrime, buvo patvirtinta riešutų teikiama nauda tiek suaugusiųjų, tiek vaikų sveikatai. Šiame tyrime dalyvavo daugiau nei 24 000 žmonių. Tyrimo metu buvo atrastas teigiamas ryšys tarp riešutų vartojimo ir 19 proc. sumažėjusios tikimybės patirti hipertenziją bei 21 proc. sumažėjusios tikimybės turėti žemą DTL – „gerąjį“ cholesterolį. Valgantys riešutus taip pat buvo linkę ne tik sveikiau maitintis, valgyti daugiau mononesočiųjų ir polinesočiųjų riebalų (gerųjų riebalų) bei maisto skaidulų, bet ir suvartoti mažiau angliavandenių, cholesterolio ir natrio, palyginti su tais, kurie riešutų nevalgė. Be to, tyrime atskleista, kad nors žmonės ir valgė riešutus, turinčius daugiau kalorijų, jų svoris ir KMI buvo mažesni.
Ar tai reiškia, jog turėtume virsti burundukais ir, siekdami sveikesnės širdies bei lieknesnės talijos, visą dieną kimšti vien riešutus? K. Kirkpatrick tai neigia: „Jei kasdien suvalgysite 28-56 g riešutų, kas apytiksliai lygu vienai arba dviem saujoms – vis tiek Jums tai bus naudinga.“ Riešutų sauja, kaip matas, reiškia išlukštentų riešutų saują.
Jei jums nusibodo valgyti žalius riešutus, pabandykite juos pasikepinti. K. Kirkpatrick siūlo pakepinti daržovių ir makaronų mišinį su graikiniais riešutais arba pesto padažu, pagamintu iš karijos riešutų. Taip pat juos galite sutrinti ir pasigaminti riešutų sviestą arba užsibarstyti ant juodojo šokolado plytelės. Taip pat galite įberti keletą riešutų į jogurtą, avižinę košę arba salotas.