Iš kur atsiranda cukraus troškimas?

cukraus poreikis

Nors vyksta nesuskaičiuojama gausybė sveikatinimo kampanijų, raginančių mažinti cukraus vartojimą, jis vis dar sudaro bene trečdalį visų su maistu gaunamų kalorijų. Ekspertų teigimu, tokia situacija neramina, nes mūsų kūnai nėra sutverti suvartoti tokio kiekio cukraus, sukeliančio daugelį „šiuolaikinių“ ligų, įskaitant diabetą, širdies ligas, vėžį.

Jeilio universiteto mokslininkai nustatė, kad staigus cukraus, gauto su blogaisiais angliavandeniais (saldainiais, sausainiais), kiekio kraujyje sumažėjimas veikia smegenų dalį, atsakingą už impulsų valdymą. Tai priveda prie savitvardos netekimo ir skatina tolesnį nesveiko, kaloringo maisto troškimą. Pasak tyrėjų, tai gali paaiškinti pasaulyje plintančią nutukimo epidemiją.

Dr. Džeikobas Teitelbaumas savo knygoje „Įveik priklausomybę cukrui dabar!“ išskyrė keturias priklausomybės cukrui formas, kurias sukelia skirtingos priežastys – nuo pokyčių hormonuose iki infekcijų. Pagal geriausiai jus apibūdinantį tipą jis siūlo atitinkamą veiksmų planą problemai spręsti. Nustatykite, kuri iš šių formų jums tinka labiausiai.

Skydliaukės sutrikimai

Požymiai. Esate įsitempę, pavargę ir visą dieną norite saldumynų – tai gali būti nepakankamai aktyvios skydliaukės indikatorius, tai galiausiai priveda prie išsekimo. Įtampa raumenyse, negavus jiems būtinos energijos, gali sukelti nuolatinį galvos skausmą.

Sprendimas. Gerkite daugiau vandens – išvalysite organizmą. Sumažinkite kavos kiekį iki vieno puodelio per dieną, geriau rinkitės žolelių arbatas. Atsisakykite apdoroto maisto ir vartokite daugiau viso grūdo produktų – juodos duonos, ryžių ir makaronų, kuriuos organizmas virškina ilgiau ir padeda stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje. Ilgesnis miegas optimizuoja energijos lygį, sumažina apetitą ir malšina cukraus troškimą. Kai esate pavargę, organizmas reikalauja cukraus, dirbtiniu būdu siekdamas gauti energijos.

Mielių infekcija

Požymiai. Suvartojus didelę dozę antibiotikų ar rūgštingumą neutralizuojančių preparatų, negalite ištverti dienos be duonos ar cukraus. Antibiotikai nužudo gerąsias žarnyno bakterijas, o rūgštingumą neutralizuojantys preparatai neutralizuoja skrandžio rūgštį, kovojančią su blogosiomis bakterijomis.

D. Teitelbaumas teigia, kad išaugęs mielių kiekis minta cukrumi ir pažadina troškimą, nes jį labai sparčiai išskaido į gliukozę. Mielės plečiasi valgydamos cukrų, taip suintensyvindamos jo troškimą ir užsukdamos uždarą ratą. Steroidai ir stresas, padidinantys hormono kortizolio išsiskyrimą, gali susilpninti imuninę sistemą ir paskatinti nekontroliuojamą mielių augimą ir cukraus alkį.

Sprendimas. Stipriai sumažinkite cukraus ir kofeino vartojimą, į mitybą įtraukite tik mažai paprastųjų angliavandenių (cukrų) turinčių produktų. Taip pat, sveikam žarnynui palaikyti vartokite probiotikų ar jogurto (dukart per dieną penkis mėnesius).

Adrenalino perkrova

Požymiai. Irzlumas išalkus, stovint juntama įtampa ir svaigulys, dažnai perštinti gerklė, nuolatinis troškulys ir noras šlapintis.

Problema. Jums gali būti diagnozuota adrenalino perkrova. Kai jaučiame įtampą, antinksčių liaukos išskiria streso hormonus adrenaliną ir kortizolį. Nuolatinio streso būklėje šių liaukų veikla sulėtėja, todėl griebiamės cukraus greitai energijos dozei.

Sprendimas. Dienos metu užkandžiaukite daug baltymų turinčio maisto – riešutų, sūrio, kiaušinių. Tai išlaikys stabilų energijos kiekį, tad galėsite lengviau atsisakyti cukraus. Be to, stenkitės sumažinti patiriamą stresą.

PMS arba menopauzė 

Požymiai. Suprastėjusi nuotaika ir sumažėjęs lytinis aktyvumas, nereguliarios ar kintančios mėnesinės, o savaitę prieš joms prasidedant kenčiama nuo nemigos, galvos skausmo, išsekimo, karščiavimo.

Problema. Gali būti, kad patiriate PMS, menopauzę ar jos pereinamąjį laikotarpį perimenopauzę. Estrogeno ir progesterono lygiui nukritus, padidėja tikimybė moterims tapti atsparioms insulinui. Tai gali lemti staigius cukraus poreikio protrūkius, po kurių jaučiamas nuovargis ir irzlumas. Keičiantis hormonų lygiui, organizmas stengiasi pakelti geros nuotaikos hormono serotonino lygį, o kadangi cukrus iššaukia serotonino išsiskyrimą, tai gali būti poreikio saldumynams priežastis.

Sprendimas. Vartokite cukraus kaip įmanoma mažiau. Jei kamuoja premenstruacinė įtampa, išmėginkite vitaminą B6 (200 mg per dieną), jis palengvina stokojant gerojo hormono prostaglandino E1 (kai jo trūksta, gali pasireikšti irzlumas ir cukraus troškimas). Kankinantys nuotaikų svyravimai gali atsirasti dėl per didelio cukraus vartojimo, blokuojančio galimybę gama linoleno rūgštį paversti dihomo-gama-linoleno rūgštimi, kuri reikalinga prostaglandinams pagerinti nuotaikai. Atsisakius cukraus, šie hormonai veikia efektyviau.


Produktai, susiję su šiuo straipsniu
Energetinė vertė, kcal Baltymai, g Angliavandeniai, g iš kurių cukrus, g Riebalai, g iš kurių riebalų rūgštys, g Skaidulos, g Natris (druska), g
graikiniai_lukst2 Graikiniai riešutai 654,0 15,2 13,7 2,6 65,2 6,56 6,7 0,02
250kg Bertoletijų riešutai 656,0 14,0 12,0 2,0 66,0 15,0 6,1 3 (1,2)
kedro Kedrinių pinijų riešutai 730,0 13,7 13,1 3,6 68,4 4,9 3,7 0,0
lazdynai lukstenti Lazdynų riešutai 718,0 17,6 14,9 3,4 63,2 4,5 9,6 0,0
Naujienų užsisakymas
Jei ši informacija tau pasirodė naudinga, užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį ir gauk straipsnius šia tema tiesiai į el. paštą ar telefoną.