Vejame nuovargį ir džiaugiamės energijos antplūdžiu!

motto.net.ua-38353

Kasdienė rutina verčia jaustis mieguistu? Žymus mitybos specialistas Dale Pinnock dalijasi patarimais, kaip išvengti po sočių pietų aplankančio snaudulio ar, rodos, nepakeliamo nuovargio grįžus iš darbo.

Visur skubantį šiuolaikinį žmogų stresas lydi nuolat – nuo įtemptos atmosferos darbe iki šeimyninių įsipareigojimų, įvairių aplinkos faktorių. Kiekvienas iš šių dalykų daro įtaką žmogaus jausenai – turimam energijos kiekiui – ir geriausiu atveju priverčia jaustis mieguistu, blogiausiu – sukelia norą viską mesti ir užsidaryti kur nors vienatvėje.

Nors negalima teigti, kad mityba gali sutvarkyti visas „žiovavimo“ problemas, vis dėlto, maistas, kurį suvartojame, turi didžiulę įtaką vidiniams cheminiams reiškiniams organizme. Norint atsikratyti nuovargio ir turėti daugiau energijos, pirmiausia reikėtų tai pabandyti padaryti keičiant savo valgiaraštį.

Tinkamas balansas

Viena paprasta technika, leisianti visą dieną išlaikyti norimą energijos kiekį organizme, yra cukraus kiekio kraujyje stebėjimas. Apdorotas maistas ir rafinuoti angliavandeniai (pvz. balta duona ir makaronai) labai greitai pakelia cukraus kiekį kraujyje, tačiau nors pradžioje aplanko greitas energijos pliūpsnis, tarsi išgėrus puodelį stiprios kavos, vėliau toks maistas sukelia fiziologinių problemų. Organizmas turi labai veiksmingą ir greitai reaguojančią sistemą, padedančią susitvarkyti su cukraus dozėmis. Hormonas insulinas ląstelėms įsako kuo greičiau įsisavinti cukrų, kad gliukozės kiekis kraujyje grįžtų į saugų lygį. Efektas paprastas – „kas pakyla, tas turi ir nusileisti“. Tas pats vyksta ir su žmogaus jausena – pradžioje tarsi skrajojęs ant debesų, jis labai greitai nusileidžia ant žemės.

Kaip geriausia reguliuoti cukraus kiekį? Vienas būdas – valgyti mažomis porcijomis ir dažnai, kad cukraus kiekis kraujyje būtų pastovus. Sotūs pusryčiai, lengvi užkandžiai priešpiečiams, sotūs pietūs, užkandžiai po pietų ir vakarienė.

Vietoje apdorotų rafinuotų angliavandenių reikėtų rinktis liesus baltymus, sveikuosius riebalus ir kuo daugiau žalių daržovių. Toks maistas leis ilgiau jaustis sočiu ir palaikyti tinkamą cukraus kiekį kraujyje, todėl energijos kiekis organizme taip nešokinės. Vertėtų atkreipti dėmesį, kad su kiekvienu valgiu organizmas turėtų gauti geros kokybės baltymų, tinkamą angliavandenių kompleksą ir šiek tiek sveikųjų riebalų. Puikiai tiktų vištienos ir avokado sumuštinis, žuvis su rudaisiais ryžiais bei daržovėmis ar kt.

Daugiau B grupės vitaminų!

Viena svarbiausių vitaminų grupių, kuri atsakinga už energiją – B, kadangi šie vitaminai tiesiogiai dalyvauja energijos kūrime ląstelėse. Pavyzdžiui, B vitaminai riboflavinas ir niacinas dalyvauja pirmuosiuose etapuose, kai gliukozė verčiama į ATP (adenozino trifosfatą) – „degalus“, kurie varinėja ląsteles. Kiti B vitaminai padeda transportuoti gliukozę ir dalyvauja fermentų susidaryme, kurie gyvybiškai būtini veiksmams, susijusiems su energijos gamyba. Dar vienas B vitaminų privalumas – jie palaiko centrinės nervų sistemos veiklą tuomet, kai žmogus pradeda jausti stresą. Vitaminų B yra žaliose daržovėse, pavyzdžiui, šparaguose ir brokoliuose, taip pat ruduose ryžiuose, kiaušiniuose.

Visagalis magnis

Magnis dalyvauja daugiau nei 1000 fermentų reakcijų visame kūne, jis gyvybiškai svarbus ląstelių aprūpinime energija. Daugiausiai šios medžiagos galima rasti  žaliose daržovėse. Chlorofilo, kuris kaupiasi žaliose daržovėse, struktūra yra beveik identiška hemoglobinui, esančiame žmogaus organizme. Žmogaus hemoglobinas turi geležį, chlorofilas turi magnį, taigi jei daržovė žalia – joje gausu magnio. Magnio taip pat galima gauti iš riešutų, žuvies ir bananų.

Nuo nuovargio iki sveiko ir dailaus kūno: dienos valgiaraščio pavyzdys.

Pusryčiai: kiaušinienė.

Priešpiečiai: migdolai arba graikiški riešutai.

Pietūs: graikiškos salotos. Jose gali būti ir nedidelė porcija pilnagrūdžių makaronų, tačiau reikėtų daugiau dėmesio skirti paprikoms, špinatams ir svogūnų laiškams.

Popietinis užkandis: sūris ir sausainiai, šaltos mėsos gabalėlis, obuolys arba bananas.

Vakarienė: lašiša su garintomis daržovėmis, bulvių košė ir kopūstų salotos.


Produktai, susiję su šiuo straipsniu
Energetinė vertė, kcal Baltymai, g Angliavandeniai, g iš kurių cukrus, g Riebalai, g iš kurių riebalų rūgštys, g Skaidulos, g Natris (druska), g
graikiniai_lukst2 Graikiniai riešutai 654,0 15,2 13,7 2,6 65,2 6,56 6,7 0,02
migdolai Migdolų riešutai 663,0 24,2 20,5 6,6 52,0 4,7 8,1 0,0
migdolai_k_s2 Kepinti ir sūdyti migdolų riešutai 639,0 27,7 20,7 4,7 45,9 6,9 16,0 0,2
Naujienų užsisakymas
Jei ši informacija tau pasirodė naudinga, užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį ir gauk straipsnius šia tema tiesiai į el. paštą ar telefoną.