Sezamo sėklos: mada ar nauda?

sezamas

Sezamas turbūt yra vienas pirmųjų žmonijai žinomų aliejinių augalų. Šio žydinčio augalo sėklose itin daug aliejaus. Sėklos vartojamos žalios, džiovintos arba skrudintos. Jos pasižymi subtiliu riešutų skoniu, kuris itin sustiprėja sėklas paskrudinus kelias minutes. Kulinarijoje sezamo sėklos vartojamos kaip sudedamoji patiekalo dalis. Pavyzdžiui, itin populiarus užkandžių padažas, Vidurio Rytų šalyse vadinamas Tahini, gaminamas sutrynus trintuvu sausas paskrudintas sezamo sėklas kartu su alyvuogių aliejumi. Europoje šios sėklos plačiai naudojamos gaminant margariną.

Sezamo sėklos gali būti baltos, juodos ir rudos. Baltos sėklos dažniausiai naudojamos kaip maisto patiekalų sudedamoji dalis. Jose yra daugiau geležies nei juodose, tačiau juodos sezamo sėklos pasižymi stipresniu skoniu ir aromatu. Rudos naudojamos vaistų sudėtyje. Be to, jose yra 60% daugiau kalio nei baltose. Vienintelės baltos sezamo sėklos yra išlukštenamos, o juodos ir rudos paliekamos su luobelėmis.

Sezamo sėklų nauda sveikatai

Sezamo sėklų aliejuje gausu augalinės kilmės maistinių medžiagų, tokių kaip omega-6 riebalų rūgštys, antioksidantai flavonoidai ir fenolis, vitaminai bei maistinės skaidulos. Dėl šių maistinių, profilaktinių bei gydomųjų savybių sezamo sėklos naudojamos ir medicinoje.

1. Didelis baltymų kiekis:

Sezamo sėklos yra puikus maistinių baltymų šaltinis, kuriame gausu aukštos kokybės amino rūgščių, sudarančių iki 20% visų sėklose esančių medžiagų. Baltymai svarbūs normaliai kaulų būklei palaikyti bei padeda užauginti ir išsaugoti raumenų masę. Šias sėklas ypač pamėgę vegetarai.

2. Išgydo mažakraujystę:

Sezamo sėklose gausu geležies, kuri svarbi normaliai kraujo kūnelių kraujodarai bei hemoglobino susidarymui. Sezamo sėklos, ypač juodos, rekomenduojamos sergantiems mažakraujyste arba kenčiantiems nuo silpnumo pojūčio.

3. Padeda sveikiems kaulams:

Sezamo sėklose gausu cinko, kuris didina kauluose esantį mineralų tankį ir taip pagerina kaulų būklę. Cinko trūkumas gali sukelti osteoporozę (kaulų išretėjimą) klubų ir nugaros srityje.

4. Nerimo gydymas:

Sezamo sėklose yra daug stresą malšinančių savybių turinčių vitaminų bei mineralų: magnio, kalcio, tiamino ir amino rūgšties triptofano. Magnis ir kalcis veikia raumenų susitraukimą ir atsipalaidavimą. Normaliai nervų sistemos veiklai ypač svarbus magnis. B grupės vitaminas tiaminas palaiko normalią psichologinę būklę bei turi raminančių savybių. Šio vitamino trūkumas gali sukelti raumenų spazmus, blogą nuotaiką ir depresiją. Triptofanas dalyvauja gaminant neuromediatorių serotoniną, kuris mažina skausmą, valdo miego įpročius ir nuotaiką. Netinkama serotonino gamyba bei netinkamas perdavimas smegenyse gali sukelti nerimą ir depresiją.

Naujienų užsisakymas
Jei ši informacija tau pasirodė naudinga, užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį ir gauk straipsnius šia tema tiesiai į el. paštą ar telefoną.