Patarimai, kaip kovoti su nuovargiu

1GO_violet_Instagram3

Kiekvienas esame atsidūrę situacijoje, kai reikia padaryti daug darbų, o laiko visai nėra. Dažniausiai tokios padėties kaltininkai yra kasdieniai įpročiai: ką valgome, kaip miegame, kaip tvarkomės su emocijomis. Siūlome keletą paprastų, bet veiksmingų patarimų, kaip neleisti energijai išgaruoti.
Atnaujinkite mitybos planą
• Valgykite pusryčius, net jei nesate alkani. Mokslininkai įrodė, kad pusryčius valgantys žmonės fiziškai ir emociškai jaučiasi geriau nei jų atsisakantys.
• Valgykite kas tris-keturias valandas. Valgydami tris patiekalus ir dukart užkandžiaudami visą dieną palaikysite reikiamą cukraus kiekį kraujyje ir stabilų energijos lygį.
• Vartokite daugiau ląstelienos, kurios privalumas – lėtai išskiriami angliavandeniai, į kraują patenkantys palaipsniui, todėl taip stabilizuojantys energijos sunaudojimą.
• Duokite smegenims omega-3: riebioje žuvyje (lašišoje, tune), graikiniuose riešutuose, rapsų aliejuje esančios riebiosios rūgštys atlieka svarbų vaidmenį palaikant smegenų ląstelių sveikatą ir išlaikant protinį budrumą.
• Nedehidratuokite. Vanduo sudaro didžiąją dalį kraujo ir kitų kūno skysčių, tad net ir nedidelis skysčių netekimas gali sutirštinti kraują – tai priverčia širdį plakti smarkiau ir sukelia nuovargį.
• Ribokite kofeino kiekį po pietų. Vidutinis kofeino kiekis – 200–300 mg – suteikia energijos kelioms valandoms, tačiau jo padauginus arba geriant kavos vakare, miego kokybė suprastėja ir kitą rytą pramerkti akis gali būti sudėtinga.
Pagyvinkite dvasią
Fizinį nuovargį atpažįsta visi, tačiau ar žinote, kad gyvybingumą dar labiau sumažinti gali psichinė įtampa – liūdesys, nuobodulys, nerimas, pyktis ir tiesiog stresas? Jei reaguosite protingai, atsigaus ir smegenys, ir kūnas.
• Sušlapinkite veidą arba palįskite po dušu. Pliūpsnis vandens gali atgaivinti ir sugrąžinti į vėžes, jei jaučiatės ypač įsitempę.
• Tinkami drabužiai gali pakelti nuotaiką. Jei jaučiatės aptingę, nedėvėkite apdribusių drabužių – nors gali atrodyti nelogiška apsivilkti ypatingoms progoms saugomą sijoną, tačiau būtent šis žingsnis suteiks naujų jėgų ir įkvėpimo veikti – tereiks pasisukioti prieš veidrodį.
• Išliekite savo jausmus. Galbūt manote, kad baimę, nerimą ir stresą laikyti giliai uždarytus viduje yra brandos požymis, bet iš tiesų aptardami savo neigiamus jausmus su kitais žmonėmis žymiai lengviau juos „nukenksminsite“ ir apsisaugosite nuo jų sukeliamo išsekimo.
• Įsijunkite muzikos. Muzikos klausymas – vienas efektyviausių būdų pakelti prastą nuotaiką, sumažinti įtampą ir atgauti energiją.
• Atsikratykite nuoskaudų. Jei patyrėte skriaudą, atleiskite ir būkite empatiški – pajusite, kad valdote padėtį, o kartu ir streso lygį. Kitą kartą, kai pajusite, kad apninka blogos mintys, kartokite stresą mažinančią mantrą, pavyzdžiui, „atleisdamas aš tampu geresniu ir stipresniu žmogumi“.
• Giliai kvėpuokite. Jūsų tikslas – gilus, diafragminis kvėpavimas, toks, kaip mažų vaikų: įkvepiant pilvas turėtų išsipūsti kaip balionas, o iškvepiant – pamažu išsileisti.
• Sutvarkykite namų pakampes. Betvarkė dažnai verčia jaustis taip, tarsi viskas slysta iš rankų, ypač jei ir taip jaučiatės įsitempę ar neturite nuotaikos.
• Padarykite ką nors gero. Savanorystė suteikia energijos net šešiais būdais: suteikia laimės, padidina pasitenkinimą gyvenimu, kelia pasitikėjimą, suvokimą, kad esame gyvenimo šeimininkai, gerina fizinę sveikatą ir nuotaiką.
Atsigaukite ilsėdamiesi
Kai turite daug darbo ar kitos veiklos, pirmas dalykas, kuris kenčia, yra miegas. Vis dėlto, naktį pakankamai nepailsėjus, krenta ne tik bendras energijos kiekis, bet ir nuotaika, produktyvumas ar net atminties pajėgumai.
• Vakare – mažiau kompiuterio ir televizijos. Turėdami galimybę, įsijunkite juos tik kitą rytą arba, blogiausiu atveju, baikite naudotis likus porai valandų iki miego.
• Paslėpkite laikrodį. Žvilgčiojimas į laikrodį ir skaičiavimas, kiek trunka užmigti arba kiek dar laiko liko iki žadintuvo skambėjimo, gali lemti suprastėjusią miego kokybę. Nustatę žadintuvą, laikrodį nusukite į sieną, padėkite ant grindų ar kiškite į stalčių, kad nebekiltų pagunda į jį žiūrėti.
• Paruoškite gyvūnėliui asmeninį patalą. Naktį jūsų augintiniai knarkia, daug juda ar net susigriebia didelę dalį lovos ploto ir antklodės. Savo katei, šuniui ar kitam gyvūnėliui paruoškite migį, – tai gali būti ir atskira lova jūsų miegamajame.
• Prieš miegą nevartokite alkoholio. Alkoholis sutrikdo nervų sistemą – užspaudžia ląsteles, audinius, nervus ir organus, kontroliuojančius kūno atsakus į vidinius ir išorinius dirgiklius. Visiškai atsisakyti mėgstamo kokteilio po darbo nebūtina – svarbiausia nebegerti likus 2–3 valandoms iki miego.
• Darykite mankštą. Suplanuokite atlikti įvairių fizinių pratimų tuo metu, kai energijos trūksta labiausiai – ryte ar popiet.
• Laikykitės 15 min. taisyklės. Jei negalite užmigti maždaug 15 minučių, lipkite iš lovos ir darykite ką nors raminančio – skaitykite, medituokite, megzkite (tik jokiu būdu nežiūrėkite televizijos ir nenaršykite internete!). Pajutę mieguistumą, grįžkite į lovą.
• Užsirašykite, kas neramina. Prieš eidami miegoti, mintyse išspręskite keletą problemų, atsakykite sau į rūpimus klausimus. Vien žinojimas, kad sprendžiate problemas ir skiriate laiko planavimui, leis atsipalaiduoti. Lengvai užmigę, kitą rytą naują dieną pradėsite kupini jėgų.


Produktai, susiję su šiuo straipsniu
Energetinė vertė, kcal Baltymai, g Angliavandeniai, g iš kurių cukrus, g Riebalai, g iš kurių riebalų rūgštys, g Skaidulos, g Natris (druska), g
ananasai2 1GO DŽIOVINTŲ VAISIŲ IR SĖKLŲ MIŠINYS 395 7,2 67,9 61,7 10,1 3,4 1,8 0,5
Razinos2 1GO DŽIOVINTŲ UOGŲ MIŠINYS 320 2,9 75,6 71,5 0,5 0 1,0 0
cashew2 1GO RIEŠUTŲ IR DŽIOVINTŲ VAISIŲ MIŠINYS 482 7 56,7 45,4 24,5 5,4 3,1 0,2
graikiniai_lukst2 Graikiniai riešutai 654,0 15,2 13,7 2,6 65,2 6,56 6,7 0,02
Naujienų užsisakymas
Jei ši informacija tau pasirodė naudinga, užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį ir gauk straipsnius šia tema tiesiai į el. paštą ar telefoną.