Migdolo medžiai simboliuose

786_Almond_blossom_aug_2007

Migdolo medžio (lot. Prunus dulcis) tėvynė yra Šiaurės Afrikoje ir Mažojoje Azijoje. Šis medis neretai vadinamas pirmuoju pavasario šaukliu, kadangi savo žiedus išskleidžia anksčiausiai. Taip pat jis dažnai minimas įvairiose Biblijos istorijose bei graikų mituose.

Ankstyvieji žiedai

Hebrajiškas migdolo pavadinimas lietuviškai – „papurtytas“, reiškia jis budrumą ir skubėjimą. O straipsnyje „Medžiai Biblijos puslapiuose“ rašoma, kad anksti žydintis migdolas yra tarsi priminimas žmonėms apie kasdien akylai stebintį Dievą.

Aarono lazda

Migdolais pražydusi lazda suvaidino svarbų vaidmenį renkant Mozės įpėdinį. Viešpats įsakė Mozei iš visų dvylikos namų Izraelyje surinkti po lazdą, ant jos užrašyti savininko vardą ir per naktį jas palikti šventoje vietoje. Ryte tik Aarono migdolo lazda buvo su jau prasiskleidusiais žiedais ir prinokusiais migdolais. Tai reiškė, jog Aaronas buvo išrinktas savo gyvenimą pašvęsti kunigystei. Tai, kad ant vienos lazdos tuo pačiu metu pražydo ir migdolų žiedai, ir prinoko migdolo vaisiai buvo aiškinama garbe Aaronui (išsiskleidę žiedai) ir palaiminimu Izraeliui (prinokę migdolai).

Senatvė

Mokytojo knygoje 12:5, migdolo medžio žiedai yra senėjimo simbolis. Tik išsiskleidę žiedai būna raudonai rožinės spalvos, vėliau spalva pasikeičia į sniego baltumo ir tada žiedai nuvysta. Taigi baltieji žiedlapiai simbolizuoja žilus plaukus. Kitose eilutėse dar interpretuojama, jog migdolų medis yra budrumo simbolis, kuris seka ir prižiūri žmogų jam senstant.

Menoros (septynšakė žvakidė) simbolizmas

Vienas seniausių ir labiausiai paplitusių migdolo medžio, kaip simbolio, naudojimų yra hebrajų Menoroje – septynšakėje žvakidėje. Išėjimo knygoje 25:31-40 Dievas įsako Mozei padaryti žvakidę, taigi jis pagamina septynių šakų žvakidę, su viršuje esančiomis vazelėmis lempų aliejui laikyti. Jų forma – tarsi migdolų žiedų, o jie suprojektuoti taip, kad lempos šviesa šviečia priešais žvakides.

Viltis

Graikų mitologijoje Phyllis, Trakijos karalienė, nusižudė, manydama, kad jos mylimasis paliko ją amžiams. Tačiau tiesa buvo tokia, kad jis tuo metu jau buvo pakeliui į Trakiją, tiesiog ilgai užtruko kelyje. Taigi nusiminusi dėl tokios tariamos išdavystės, Filis nusižudė, o Dievas ją pavertė į migdolo medį. Pasakojama, kad mylimajam pagaliau grįžus namo ir apkabinus medžiu pavirtusią žmoną, iš migdolo medžio išsiveržė žiedai – vilties ir pastovumo simbolis.

Kelionė

Be minėjimų Biblijoje, graikų ir romėnų mitologijoje, migdolas minimas ir sapnų aiškinime. Jei sapnuojamas migdolas, tai reiškia kelionę. Jeigu migdolai saldūs – kelionė bus sėkminga, tačiau jei sapnuojami kartūs migdolai, jie įspėja apie galimas nelaimes kelionės metu.

 


Produktai, susiję su šiuo straipsniu
Energetinė vertė, kcal Baltymai, g Angliavandeniai, g iš kurių cukrus, g Riebalai, g iš kurių riebalų rūgštys, g Skaidulos, g Natris (druska), g
migdolai Migdolų riešutai 663,0 24,2 20,5 6,6 52,0 4,7 8,1 0,0
migdolai_k_s2 Kepinti ir sūdyti migdolų riešutai 639,0 27,7 20,7 4,7 45,9 6,9 16,0 0,2
Naujienų užsisakymas
Jei ši informacija tau pasirodė naudinga, užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį ir gauk straipsnius šia tema tiesiai į el. paštą ar telefoną.