Jūsų talijai ir piniginei draugiška mityba

karaliskas

Sveikai maitintis reiškia ne tik žinoti, ką valgyti, bet ir kaip įsigyti reikalingų produktų bei iš jų pagaminti patiekalą. Viena didžiausių kliūčių valgyti sveikai yra įsitikinimas, kad tai brangu. Tyrimai rodo, kad sveikai maitintis per dieną kainuoja vidutiniškai 1,5 Eur daugiau, tačiau tai tik statistinis kainų skirtumas – kai kuriais atvejais sveikas maistas gali būti netgi pigesnis nei įprastas. Dalijamės keliais patarimais, kaip galima sutaupyti:

1. Gaminimas pačiam tekainuoja centus

Pirmoji taupymo taisyklė – gaminti maistą patiems, vietoje to, kad eitumėte į restoraną ar užkandinę. Tai yra gerokai pigiau, o gaminant didelius kiekius – dar ir patogiau, nes savaitės pabaigoje galėsite gaminti iš likučių. Dar labiau sutaupyti leis apsipirkimas turguje, kur įprastos daržovės, vaisiai, mėsa dažnai yra pigesni nei prekybos centruose.

2. Mažiau vartokite mėsos

Augalinės kilmės produktų mityba yra ne tik vertingesnė, bet ir labiau įperkama. Gyvulinės kilmės baltymai yra brangesni, tad vietoje to, kad pagrindiniam patiekalui rinktumėtės mėsą, o garnyrui – daržoves, sukeiskite juos vietomis: gaminkite daržoves, o mėsą naudokite tik kaip priedą. Tokiu būdu jausite ir vieno, ir kito skonį, tačiau proporcijos bus naudingesnės tiek sveikatai, tiek ir piniginei. Beje, riešutai, viso grūdo produktai yra labai maistingi, o galiojimo laikas – ilgesnis nei mėsos, kuri greitai genda.

3. Būkite dėmesingi – mokėkite mažiau

Valgydami sąmoningai, dauguma žmonių pasitenkina mažesniu kiekiu maisto. Tai reiškia mažiau pirkinių, gerą poveikį sveikatai ir sutaupytus pinigus. 24 studijų apie valgymo sąmoningumą rezultatai atskleidė, kad dėmesingas valgymas galimai susijęs su maisto suvartojimu. Valgymas neramioje būsenoje padidina suvalgomo maisto kiekį, o ilgalaikėje perspektyvoje šis padidėjimas ypač ryškus. Kuo labiau kreipiate dėmesį į maistą, tuo mažiau suvalgote – tiek tuo pat metu, tiek ir vėliau. Praktikuokitės valgyti sąmoningai ir stebėkite, ar sumažėjęs dirgiklių kiekis sutaupys pinigų.

4. Apdirbto maisto paradoksas

Riebalai, pavyzdžiui, riešutai ir baltymai, tokie kaip žuvis bei vištiena, įprastai kainuoja daugiau, tačiau dažnai užtenka mažesnio šių produktų kiekio. Kitaip tariant, kuo aukštesnė produkto kokybė, tuo mažiau jo reikia sotumui pasiekti. Riebalai ir baltymai yra sotesni, tad jų ir suvalgome mažiau. Tuo tarpu apdoroti maisto produktai alkį tik padidina: daug cukraus ir rafinuotų angliavandenių turintys patiekalai, stipriai rafinuoti produktai, tokie kaip dribsniai, pyragai, sausainiai ir bulvių traškučiai, cukraus lygį kraujyje staigiai pakelia ir vėl nuleidžia, tad pavalgius alkio jausmas netgi išauga.

Būkite gudrūs rinkdamiesi, ką valgyti: pakelis riešutų atrodo brangus, bet jo gali pakakti savaitei ar ilgiau, tuo tarpu pakelis traškučių yra pigesnis, tačiau jį galima sušlamšti vos per valandą. Apdoroti maisto produktai pasirodys pigesni, bet juos, tikėtina, suvalgysite greičiau ir daugiau.

5. Pasitikrinkite, kaip apskaičiuojate išlaidas

Dauguma žmonių maisto kainą apskaičiuoja pagal tai, kiek už jį sumokėjo parduotuvėje, vis dėlto, formulė yra sudėtingesnė. Mitybos išlaidas nusako ne suma čekyje – tikroji jos kaina apskaičiuojama gerokai vėliau, įvertinus jos įtaką sveikatai. Mokėdami daugiau šiandien, galite sutaupyti ir išvengti ateityje laukiančių sveikatos išlaidų!


Produktai, susiję su šiuo straipsniu
Energetinė vertė, kcal Baltymai, g Angliavandeniai, g iš kurių cukrus, g Riebalai, g iš kurių riebalų rūgštys, g Skaidulos, g Natris (druska), g
cashew2 1GO RIEŠUTŲ IR DŽIOVINTŲ VAISIŲ MIŠINYS 482 7 56,7 45,4 24,5 5,4 3,1 0,2
karijos Karijų riešutai 729,0 9,0 12,0 5,0 71,0 7,0 3,0 0,0
migdolai Migdolų riešutai 663,0 24,2 20,5 6,6 52,0 4,7 8,1 0,0
migdolai_k_s2 Kepinti ir sūdyti migdolų riešutai 639,0 27,7 20,7 4,7 45,9 6,9 16,0 0,2
zemes_branduoliai4 Žemės riešutai 609,0 25,7 19,2 6,2 46,1 6,1 7,3 0,0
kedro Kedrinių pinijų riešutai 730,0 13,7 13,1 3,6 68,4 4,9 3,7 0,0
lazdynai lukstenti Lazdynų riešutai 718,0 17,6 14,9 3,4 63,2 4,5 9,6 0,0
Naujienų užsisakymas
Jei ši informacija tau pasirodė naudinga, užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį ir gauk straipsnius šia tema tiesiai į el. paštą ar telefoną.