Įdomybės apie bertoletijų riešutus
- Bertoletijos auga Amazonės miškuose, ant medžių, kurių aukštis siekia 50 metrų, o medžių kamieno skersmuo būna 1-2 metrai. Šie medžiai gyvuoja nuo 500 iki 1 tūkst. metų.
- Bertoletijos auga didelėse, apvaliose ankštyse, kurių skersmuo – 10-15 cm, taigi jos yra beveik tokio pat dydžio kaip ir kokoso riešutai bei sveria iki 2,2 kg.
- Šių riešutų ankštyse būna 10-25 sėklos, kurios ankštyje yra puikiai apsaugotos – priėjimas prie sėklų itin ribotas. Bertoletijų riešutas ankštyje susiformavęs skiltelėmis, kaip apelsinas, ir dažniausiai yra 3-4 cm ilgio.
- Krentančios bertoletijų riešutų ankštys gali pasiekti 80 km/val. greitį ir, deja, gali lengvai pažeisti žmogaus kaukolę ar sugadinti transporto priemones. Nors šių medžių galima rasti ir augančių prie namų – kas kelia riziką namų gyventojams – juos kirsti yra draudžiama, kadangi ši medžių rūšis sparčiai nyksta.
- Iš vieno bertoletijos riešuto medžio kasmet gaunama iki 113 kg riešutų. Kiekvienas medis užaugina 60-215 ankščių, kurios bręsta apie 15 mėnesių, kol prinoksta ir nukrenta ant žemės. Tada jas bus galima surinkti ir paruošti prekybai ar vartojimui.
- Bertoletijų riešutus galima valgyti vienus – jie yra puikus magnio, fosforo, mangano, vario, tiamino, vitamino E šaltinis. Šiuose riešutuose taip pat labai daug seleno, kuris svarbus normaliai imuninės sistemos veiklai. Kasdienei, žmogui būtinai, seleno normai pasiekti, užtenka suvalgyti du bertoletijų riešutus!
- Manoma, kad agouti, ilgakojis urvinis graužikas, yra vienintelis gyvūnas Amazonės miškuose, galintis pralaužti 8-12 mm storio ankštį ir pasiekti bertoletijos riešutą. Šiuos riešutus graužikas valgo arba užkasa žemėje vėlesniam laikui. Jei atsitinka taip, kad užkasta sėkla lieka užmiršta, esant palankioms sąlygoms, iš jos užauga naujas bertoletijų riešutų medis.
- Riešutai, kuriais prekiaujama, įprastai būna renkami nuo laukinių medžių. Specialių medžių plantacijų yra labai mažai, o jose augantys medžiai neša labai menką derlių, lyginant su laukiniais bertoletijų riešutų medžiais.
- Nors šie riešutai ypač naudingi sveikatai, juos valgyti reikia atsargiai – per dieną pakaks 2-3 riešutų, norint, kad jie būtų naudingi sveikatai. Kitu atveju galimas apsinuodijimas selenu, kuris sukelia pykinimą, plaukų slinkimą ir kenkia nagams.