5 įdomūs faktai apie lazdyno riešutus

lazdynai_nelukstenti
  1. Senuosiuose Kinijos rankraščiuose, dar 2838 metais pr. Kr., lazdyno riešutai buvo apibūdinami kaip vienas iš penkių šventų maistų, duotų Dievo.
  2. Lietuvių protėviai iš lazdyno riešutų darydavosi amuletus, kurie, buvo tikėta, juos apsaugodavo nuo įvairių nelaimių ir piktųjų jėgų.
  3. Graikų gydytojas Dioskoridas savo pacientams įprastą peršalimą rekomenduodavo gydyti lazdyno riešutais – juos pakepinti, sumaišyti su juodaisiais pipirais ir vartoti šį mišinį. Įsisenėjusį kosulį graikas taip pat gydydavo lazdyno riešutais, tik juos ne kepindavo, o susmulkindavo ir apvoliodavo meduje.
  4. Lazdyno riešutai gali pradžiuginti riešutų sviesto mėgėjus – tie, kurie kenčia nuo žemės riešutų sukeliamos alerginės reakcijos, gali rinktis lazdyno riešutų sviestą, kuris, beje, yra ir ne toks sūrus, kaip originalusis žemės riešutų sviestas.
  5. Lietuvoje, ypač nedidelėse vietovėse ar kaimuose, lazdyno krūmą galima išgirsti vadinant lazda, lazdeniu, lazdų medžiu, riešutu, lazdų krūmu ar net riešutlazda!

Produktai, susiję su šiuo straipsniu
Energetinė vertė, kcal Baltymai, g Angliavandeniai, g iš kurių cukrus, g Riebalai, g iš kurių riebalų rūgštys, g Skaidulos, g Natris (druska), g
lazdynai lukstenti Lazdynų riešutai 718,0 17,6 14,9 3,4 63,2 4,5 9,6 0,0
Naujienų užsisakymas
Jei ši informacija tau pasirodė naudinga, užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį ir gauk straipsnius šia tema tiesiai į el. paštą ar telefoną.